شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

pci چیست؟
شناسه پست: 8703
بازدید: 40

PCI چیست؟

PCI مخفف عبارت Percutaneous Coronary Intervention به معنی “مداخله عروق کرونر از راه پوست” هست، که برای درمان CAD(Coronary artery disease) یا بیماری عروق کرونری به کارمیرود.

PCI روش های تهاجمی شامل:

1.PTCA(Percutaneous transluminal coronary angioplasty): آنژیوپلاستی کرونری ترانس لومینال از راه پوست

2. کاشت استنت در داخل کرونر میباشد. این روش ها به جای برش های جراحی، از طریق سرواخ کردن پوست انجام میشود.

PTCA (آنژیوپلاستی داخل مجرایی کرونر از طریق پوست)

در آنژیوپلاستی داخل مجرایی کرونر از طریق پوست(PTCA)، به منظور باز کردن شریان های کرونر مسدود شده و رفع ایسکمی، از یک کاتتر بالون دار استفاده میشود. هنگامی که کاتتر در جای مناسب قرار داده شد، بالون آن را با فشار زیاد برای چند ثانیه باد کرده و سپس خالی میکنند. فشار بالون آتروم 1را تحت فشار قرار داده و اغلب باعث شکسته شدن آن میشود. هدف از انجام PTCA، بهبود گردش خون شریان کرونر میباشد. این روش زمانی که متخصص قلب بر این باور است که PTCA میتواند به افزایش جریان خون میوکارد کمک نماید انجام میشود.

کاشت استنت شریان کرونر

ممکن است پس از انجام PTCA، ناحیه تحت معالجه به صورت نسبی یا کامل بسته شود که این فرایند را «تنگی مجدد(restenosis)» می نامند. در صورتی که اینتیمای شریان کرونر آسیب دیده باشد، پاسخی به صورت یک فرایند التهابی شروع میشود، این فرایند میتواند شامل آزاد سازی واسطه هایی باشد که باعث انقباض عروق، ایجاد لخته و تشکیل بافت اسکار 2گردد.

به منظور پیشگیری از این عوارض، استنت داخل کرونری تعبیه میشود. استنت یک بافت فلزی مشبک است و از دیواره رنگی که در معرض بسته شدن ناگهانی قرار دارد محافظت می نماید. اسنت در ابتدا بر روی قسمت انتهایی بالون کاتتر آنژیوپلاستی قرار داده میشود. زمانی که بالون باد میشود این شبکه توری به دیواره رگ فشار وارد نموده و باعث باز نگه داشتن مجرای شریان میشود. بالون بیرون کشیده میشود ولی استنت درون شریان باقی خواهد ماند. سرانجام اندوتلیوم رگ استنت را در برگرفته و جزئی از دیواره رگ میشود.

مراقبت های PCI:

 • برای پیشگیری از انسداد شریان قبل و در طی انجام PCI بیمار آسپرین و هپارین دریافت میکند.
 • بیمار از نظر علائم خونریزی کنترل میشود
 • برای پیشگیری از تجمع پلاکتی و تشکیل ترومبوز در شریان کرونری بعد از PCI بیمار داروی اپتیفیباتید برای چندین ساعت مصرف میکند.
 • بعد از PCI پانسمان فشاری و در محل ورود کاتتر انجام میشود.
 • بیمار باید صاف به پشت روی تخت بخوابد.
 • برای جلوگیری از خونریزی عضوی که کاتتر در آن وارد شده بدون حرکت و راست نگه داشته میشود.
 • برای راحتی بیمار و تسکین درد از مسکن و آرام بخش استفاده میشود.
 • علائم حیاتی( خصوصا نبض) و ECG کنترل میشود.
 • نبض اندام ها(خصوصا در زیر محل ورود کاتتر) برای ارزیابی خونرسانی محیطی کنترل میشود)
 • محل ورود کاتتر در پوست از نظر هماتوم بررسی میشود.

 1. آتروما (انگلیسی: Atheroma ) تجمع مواد رسوبی در لایه داخلی (اینتیما) سرخرگ‌های متوسط و بزرگ است. بخش عمده‌ای از آتروماها از ماکروفاژها، چربی‌ها (مانند کلسترول) و کلسیم تشکیل شده است. مجرای درون رگ با ضخیم شدن لایه انتیما تنگ می‌شود. ↩︎
 2. اسکار یا بافت اسکار، قسمتی از یک بافت فیبری است که بعد ورود آسیب به پوست، جایگزین پوست سالم و طبیعی می‌شود، یعنی اسکارها در اثر تلاش برای بازگرداندن پوست به حالت طبیعی خود و بهبود زخم‌ها ایجاد می‌شوند. اسکارها با یکدیگر متفاوت هستند و این تفاوت به دلیل نحوه ایجاد آن اسکار است. ↩︎